Lęk przed terapią

Często pacjenci, którzy po raz pierwszy decydują się na rozmowę z psychoterapeutą, cierpią już od długiego czasu. Od długiego czasu też borykają się z myślą o podjęciu terapii. Odkładają jednak tę decyzję z dnia na dzień, krępując się poprosić o pomoc.

Leczenie psychiki jest delikatnym obszarem, wokół którego wyrosło wiele mitów. Zbyt często wstydzimy się naszych objawów, traktujemy je jako „słabości”, wmawiamy sobie, że nie powinniśmy się nad sobą rozczulać, że wystarczy wziąć się w garść.  N i c   b a r d z i e j   b ł ę d n e g o.

Tłumiąc emocjonalne cierpienie, zwiększamy nasze wewnętrzne napięcie. Rośnie poczucie winy, niezrozumienia, wstydu, izolacji, a objawy się pogłębiają. Im szybciej zdecydujemy się na terapię, tym szybsze i lepsze efekty można uzyskać. Przede wszystkim jednak decyzja o podjęciu terapii pozwala nam przejąć kontrolę nad naszym zdrowiem. Psychoterapeuta jest takim samym specjalistą jak internista czy chirurg, tylko zajmuje się innym obszarem zdrowia, obszarem, który wymaga szczególnej uwagi. Należy pamiętać, że psychika jest podstawą, na której oparte jest całe nasze funkcjonowanie – nie tylko emocjonalne, ale także fizyczne i społeczne.

Rozumiemy, że zrobienie pierwszego kroku i umówienie się na sesję terapeutyczną może budzić dyskomfort. To normalne uczucie. Większość ludzi czuje lęk i niepewność w związku z poszukiwaniem pomocy terapeuty.Warto sobie uświadomić, że podjęcie terapii nie jest w żadnej mierze oznaką słabości. Podjęcie terapii wymaga odwagi. Sam wybór terapeuty jest trudną i osobistą decyzją. Każdy człowiek jest wyjątkowy i potrzebuje indywidualnego podejścia.

Dlatego bez skrępowania możesz umówić się na wstępną konsultację, która jest CAŁKOWICIE NIEZOBOWIĄZUJĄCA.

Podczas spotkania omówione zostaną m.in. powody poszukiwania pomocy terapeutycznej, oczekiwania Pacjenta, cele leczenia, zasady współpracy terapeutycznej. Jest to też czas, aby zapytać o wszelkie nurtujące Cię sprawy związane z Twoim funkcjonowaniem psychicznym i rozważyć najlepsze opcje w Twojej sytuacji. Jeżeli psychoterapia nie jest dla Ciebie odpowiednia, wskażemy Ci inne rozwiązania oraz placówki, gdzie możesz szukać pomocy.


W czasie spotkania Pacjent może liczyć na:

 

wsparcie

zrozumienie

życzliwość i szacunek

pełną dyskrecję

 


Kliknij w odpowiednią zakładkę menu bocznego, aby dowiedzieć się więcej o psychoterapii.